A befektetőknek jól jön a nyomor
„A jelek szerint az, hogy a munkavállalók jogai csökkentek és a társadalom nagy része kiszolgáltatott helyzetben van, nincs munkája és hatalmas adóssága van, nem zavarja a befektetőket. Épp ellenkezőleg: az olcsó és kiszolgáltatott munkaerő nagyon vonzó azok számára, akik Magyarországot egy olcsó összeszerelő üzemnek használják” - tette hozzá a 4K! alelnöke.
„Az a tőke amely jelenleg Magyarországra érkezik kizárólag azt keresi, hogy hol tud minél olcsóbban dolgoztatni. A rendszerváltás óta mindkét politikai oldal ennek a tőkének a kegyeit keresi. Az Orbán-kormány Parragh László és a Kereskedelmi- és Iparkamara tanácsát kikérve alakítja át az országot az oktatástól a munkajogon át annak érdekében, hogy olcsó munkaerő lehessünk a kereskedelmi partnereik számára. Ez a stratégia látványosan kizárólag a felső réteg érdekeit szolgálja, akik ebből hasznot húznak, a hétköznapi ember pedig egyre többet dolgozik egyre kevesebb pénzért. Ahhoz, hogy megtaláljuk a helyünket a világgazdaságban, nem az a cél, hogy a gépeknél is olcsóbban dolgozzunk. Ezzel az iránnyal szakítanunk kell” - szögezte le Salha Omár.
A 4K! álláspontja szerint a gazdaság fellendülését nem várhatjuk kizárólag a multinacionális cégek beruházásaitól. Nem alapulhat az ország fellendülése olcsó munkaerőn és kiszolgáltatott munkavállalókon.
A gazdaságfejlesztési stratégiának ki kell jelölnie Magyarország kitörési pontjait, azokat az ágazatokat, amelyekben nemzetközi szinten is versenyképesek lehetünk. Ezeket az ágazatokat az államnak minden lehetséges eszközével támogatnia kell, beleértve a kutatás-fejlesztési erőforrásokkal és az oktatással való összehangoltságot. A fejlődéshez a hazai állami és kis- és közepes vállalkozásokat is erősebbé, versenyképessé kell tenni. A munkavállalók érdekvédelmét meg kell erősíteni, s növelni kell a közösségi tulajdonban levő vállalkozások számát.
Az NGM közlése szerint tavaly 10 milliárd 462 millió euró értékű külföldi közvetlentőke-befektetés valósult meg Magyarországon, ami 6,7 milliárd euróval több az előző évinél, és minden eddiginél nagyobb beáramlást jelent. Az NGM közleménye nem tér ki arra tényre, hogy a tőkebeáramlás ellenére az életszínvonal folyamatosan csökkent, a munkanélküliség növekedése pedig megállíthatatlannak látszik.