A kormány feláldozza a felsőoktatást a nagytőkének

2013. február 4.

A kormány leleplezte valódi szándékait a felsőoktatási reformmal kapcsolatban. A Fidesz a nagytőke érdekeinek akarja alárendelni a magyar felsőoktatást. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara részvétele a felsőoktatási kerekasztalban, illetve hogy a Kamara elnöke, Parragh László felsőoktatási tanácsadóként szerepel Orbán Viktor mellett, egyértelművé teszi a helyzetet.

Az Iparkamara arra készül, hogy közvetlenül átvegye a magyar felsőoktatás irányítását. Javaslatcsomagja szerint a jelenlegi gazdasági tanácsok helyett felügyelő bizottságokat hozna létre az egyetemeken, amelyek a Kamara ellenőrzése alatt beleszólnának az egyetemek gazdálkodásába, az oktatás tartalmába és folyamatába. Az egyetemek gazdasági és képzési autonómiáján túl a Kamara a hallgatói önkormányzatok hatáskörét is csökkenteni akarja. A felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár támogathatónak tartja a koncepciót.



A Parragh László által követelt felsőoktatási reform a munkanélküliségtől különösen sújtott fiatal generáció nagy részét szakiskolákba terelné, noha a diplomások között nagyságrendekkel kisebb a munkanélküliség. A megmaradó felsőoktatást közvetlenül a nagyvállalatok szolgálatába állítaná.

Az a világ, amit Orbán és Parragh álságosan "a munka világának" nevez, olyan világ, ahol a jelenlegi gazdagokon kívül senkinek nincs esélye arra, hogy tanulás révén felemelkedjen, ahol a dolgozó emberek többsége alulképzett és alulfizetett, a vállalatok árnyékában tanuló fiatal diplomások pedig a szakmai gyakorlatok rendszerén keresztül ingyenmunkára kényszerülnek, mint az egykori inasok.

Ez a reform nem az ország jövőjét szolgáló fejlesztések és a tudás összehangolásáról szól, hanem az ország lakóinak az alárendeléséről a jelenlegi nagyvállalkozói kasztnak. Ezzel a reformmal a kormány a nagytőkével karöltve lelkiismeret-furdalás nélkül fosztaná meg a lehetőségeitől azt a generációt, amelyik egyébként is a legjobban szenvedi meg a gazdasági válságot.

A fiataloknak meg kell védeniük a jövőjüket. El kell érniük, hogy a kormány ne pusztán hasznot hozó emberanyagnak tekintse őket, hanem a közös jövő részesének. Ki kell vívniuk a saját helyüket a tárgyalóasztalnál.

A decemberi diáktüntetések megmutatták, hogy a kormány csak erő felmutatásával kényszeríthető tárgyalásokra. A 4K! arra bátorítja a diákokat, hogy a saját érdekeik és Magyarország közös jövője érdekében folytassák a tiltakozást.

 

Egyetértesz? Támogasd a 4K!-t vagy csatlakozz hozzánk!